17,3 milyar liralık 805 projeye teşvik dokümanı

Mayıs ayında 805 firma ve kuruluşun 17.3 milyar TL yatırım bedelli yeni ve tevsi yatırımları, çeşitli vergi istisna ve indirimleri ile sigorta primi dayanaklarını içeren teşvik dokümanına bağlandı. Bir evvelki ayda 1,189 projeye 20.65 milyar TL yatırım bedelli teşvik evrakı verilmişti. Mayıs ayında Nisan ayına nazaran yatırım teşvik evrakı sayısı 384 adet, teşvik evrakına bağlanan toplam yatırım ölçüsü da yaklaşık 3.35 milyar TL azaldı.

Resmi Gazete’nin 4 Temmuz tarihli sayısında yayımlanan Mayıs ayı yatırım teşvik dokümanlarına ait bildiri eki listeye nazaran, teşvik dokümanı alan kurum ve kuruluşların sabit yatırımları 17.30 milyar TL, bu kapsamda ithal edilecek makine ve teçhizat meblağı 990 milyon dolar olarak belirlendi. Teşvik dokümanları kapsamında öngörülen istihdam ise Mayıs ayında Nisan ayına nazaran 7,505 kişi azalarak 20,816 olarak iddia edildi.

Mayıs ayı teşvik dokümanı alan en yüksek yatırım bedeline sahip projeler ortasında; ilaç, metal, güç üretim, dokuma ve tarım alanındaki yatırımlar yer alıyor. Listede büyük ölçekli projeler ortasında biri dışında yeni yatırımların fazlalığı göze çarpıyor.

Mayıs ayı teşvik evrakları listesine nazaran, bu ayda en yüksek yatırım bedeliyle teşvik dokümanına bağlanan proje, Kırklareli’de, Vem İlaç AŞ’nin 1.59 milyar TL yatırım bedelli, çeşitli kapasitelerde şırınga, enjekte edilebilir ampul ile tablet ve şurup formunda ilaç üretimine dönük yatırımı oldu.

Birebir ayda, Atik Metal AŞ’nin İzmir’de 872 milyon TL yatırım bedelli, motorlu araç modül ve aksesuarları üretimine yönelik yeni yatırımı teşvik evrakına bağlanan 500 milyon TL üzeri bir başka yatırım olarak listede yer alıyor.

Mersin Elektrik Üretim AŞ’nin Çanakkale’de 477 milyon TL yatırım bedelli, biyokütle elektrik üretimine yönelik yeni yatırımı ile Ruzen Elektrik Üretim AŞ’nin Ankara’da 473 milyon TL yatırım bedelli, rüzgardan güç üretimine yönelik projesi teşvik evrakı alan 400 milyon TL ve üzeri yatırım bedeline sahip iki proje olarak listede yer alıyor.

Mayıs ayı listesinde 300 milyon TL üzeri üç yatırımdan; Mem Dokuma AŞ’nin Kahramanmaraş’ta 399 milyon TL yatırım bedelli, pamuk ipliği üretimine yönelik modernizasyon yatırımı ile Growmak Tarım Makinaları Ltd. Şti’nin Konya’da 374 milyon TL yatırım bedelli, tarım makinaları üretimine yönelik tevsi projesi yatırım teşvik dokümanı aldı. Dövsan Çelik AŞ de Sakarya’da 344 milyon TL yatırım bedelli ve metal şekillendirme hizmetine yönelik yeni yatırımıyla bu kapsamda yatırım teşvik evrakı alan firmalar ortasında bulunuyor.

Birebir gazetede yayımlanan Mayıs ayında tamamlama vizeleri yapılan yatırım teşvik evrakları listesine nazaran, bu ayda tamamlama vizesi alan 122 kurum, kuruluş ve firmanın sabit yatırım meblağı 4.77 milyar TL, bu kapsamda ithal edilen makine ve teçhizat fiyatı 798 milyon dolar, istihdam sayısı ise 5,921 olarak gerçekleşti.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*