ABD’de aşılanmış şahıslara kapalı yerlerde maske tavsiyesi geri geldi

CDC Yöneticisi Dr. Rochelle Walensky, “Son salgın araştırmalarında, Delta varyantının COVID-19 virüsünün geçmişteki durumundan farklı davrandığını gösteren yeni bilimsel bilgiler gördüm. Bu, kaygı verici ve ne yazık ki tavsiyelerimizin güncellenmesini zarurî kılıyor.” dedi.

Walensky, aşılarını yaptırmış bireylerde virüsü yayma oranının hala çok düşük olduğuna işaret ederek “Aşılanmış bireylerin Delta varyantına yakalanma ihtimali düşük olsa da yakalandığında virüsü diğerlerine yayma potansiyelleri var.” sözünü kullandı.

Delta varyantı aşılanmış şahıslara de bulaşabilir

Ülkede son haftalarda yükselişe geçen COVID-19 hadise sayısının genelde aşı yaptırmamış kısımlar ortasında görüldüğüne dikkati çeken Walensky, yeni varyantın, aşılarını yaptırmış bireylere de bulaşıp hafif semptomlar biçiminde görülebileceği uyarısı yaptı.

Walensky, aşılamalarını tamamlamış olsalar bile Delta varyantına karşı öğretmenler, öğrenciler ve iç yerlerde çalışanlara “maske takmaları ve toplumsal arayı korumaları” tavsiyesini geri getirdiklerini kaydetti.

Nisanda dış yerlerde maske kullanılmasına gerek olmadığı duyurulmuştu

ABD’de CDC, COVID-19 hadise ve meyyit sayılarının azalmasıyla nisan ayında her iki doz aşıyı yaptırmış şahısların dış yerlerde maske kullanmasına gerek olmadığını duyurmuş, 13 Mayıs’ta bu tavsiyesini iç yerlere genişletmişti.

Yetkililer, mayısta maske kullanımı zaruriliği kaldırıldığında Delta varyantının ülkedeki enfeksiyonlarda yüzde 1 oranında olduğuna, artık ise yüzde 83’lerde bulunduğuna vurgu yaptı.

ABD’de otobüs, uçak, hastane, hapishane ve bakımevleri üzere yerlerde maske kullanımı ve toplumsal aralık herkes için hala mecburî kabul ediliyor.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*