ABD’li teknoloji devleri karını arttırdı

Apple, Microsoft ve Alphabet, bu yılın nisan-haziran periyoduna ilişkin bilançolarını açıkladı.

Apple’dan yapılan açıklamaya nazaran, nisan-haziran devrini bilançosunda üçüncü çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 36 artarak 81,4 milyar dolara ulaştı. Şirket, geçen yılın nisan-haziran periyodunda 59,7 milyar dolar gelir elde etmişti.

Firmanın geçen yılın nisan-haziran devrinde 11,3 milyar dolar olan net karı da bu yılın tıpkı devrinde 21,7 milyar dolara yükselerek yüzde 93 artış gösterdi. Şirketin pay başına karı ise kelam konusu devirde 0,65 dolardan 1,30 dolara çıktı.

iPhone satışları yüzde 50 arttı

Apple’ın akıllı telefon ve tablet satışları da tıpkı periyot prestijiyle artış gösterdi. Buna nazaran, kelam konusu devirde iPhone satışları yaklaşık yüzde 50 artarak 39,6 milyar dolara, iPad satışları da yüzde 12 artışla 7,4 milyar dolara yükseldi.

Mac satışları da birebir periyotta yüzde 16 artışla 8,2 milyar dolar oldu.

Microsoft’un geliri beklentileri aştı

Mali takviminde nisan-haziran devrini 4’üncü çeyrek olarak kabul eden Microsoft da bilançosunu açıkladı. Buna nazaran, şirketin geliri nisan-haziran devrinde geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 21 artarak 46,2 milyar dolara ulaştı. Bu periyottaki geliriyle beklentileri geride bırakan Microsoft, 2020’nin nisan-haziran devrinde 38 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirketin net karı da birebir devirde yüzde 47 artarak 16,5 milyar dolara yükseldi. Firmanın net karı geçen yılın birebir devrinde 11,2 milyar dolar olmuştu. Microsoft’un pay başına karı da bu devirde 1,46 dolardan 2,17 dolara yükseldi.

Alphabet’in ikinci çeyrek gelirinde yüzde 62’lik artış

Google’ın ana kuruluşu Alphabet de 2021’in ikinci çeyreğine ait bilançosunu paylaştı. Buna nazaran, Alphabet’in yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 62 artarak 61,9 milyar dolara çıktı. Beklentilerin üzerinde gelir elde eden şirket, 2020’nin tıpkı devrinde 38,3 milyar dolar gelir açıklamıştı.

Alphabet’in net karı ise ikinci çeyrekte geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 166 artışla 18,5 milyar dolara yükseldi. Alphabet, geçen yılın ikinci çeyreğinde 6,9 milyar dolar net kar elde etmişti.

Firmanın geçen yılın nisan-haziran devrinde 10,13 dolar olan pay başına karı da bu yılın birebir periyodunda 27,26 dolara çıktı.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*