Ağbaba: Artırım, emeklilerin ve çalışanların cebine girmeden eriyecek

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, “üretici fiyat endeksinin yüzde 40’ı aştığı Türkiye’de yüzde 8,45’lik artırımın emeklilerin ve çalışanların cebine girmeden eriyeceğini” tabir etti.

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in Haziran 2021 enflasyonunun aylık yüzde 1,94, yıllık yüzde 17,53 olduğunu belirterek, enflasyonun son 20 aydır çift hanelerde bulunduğunu aktardı.

Bunun son iki yılın en yüksek enflasyonu olduğunu, üretici fiyat endeksi ile tüketici fiyat endeksi ortasındaki farkın 25,36’ya yükseldiğini kaydeden Ağbaba, “Enflasyonun 20 aydır çift hanede olduğu ülkede, memur ve emekli artırımı yüzde 8,45 ile tek hanede kaldı. Çalışanlar ve emekliler bu artırımla yeniden yoksullukla, açlıkla baş başa kaldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ağbaba, bu ayın birinci 5 gününde elektriğe yüzde 15, doğal gaza yüzde 12 artırım gelirken, memur ve emeklilerin alacağı artırım oranının ise yüzde 8,45 olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Açıklanmış olan oran çalışanları ve emeklilerin enflasyonunu yansıtmamakta, bu oran yalnızca iktidarın isteğini yansıtmaktadır. Bir sefer daha TÜİK’in çarpıtmaları sayesinde memur ve emekliler açlık ve yoksulluk hududunun altında bir artırım artışına muhtaç edildi. Üretici fiyat endeksinin yüzde 40’ları aştığı ülkemizde, yüzde 8,45’lik artırım oranı emeklilerin ve çalışanların cebine girmeden eriyecektir.”

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*