AK Parti Sözcüsü Çelik’ten BM’ye “Maraş” yansısı

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 20 Temmuz’da açıklanan Maraş açılımının ikinci kademesi hakkında BM Güvenlik Kurulu tarafından yapılan Başkanlık Açıklaması ile çeşitli ülkelerin yaptıkları açıklamalara ait paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde Kıbrıs Türkü’nün hak ve menfaatlerini bir sefer daha güçlü formda savunduğunu belirten Çelik, “Cumhurbaşkanımızın Ada’daki gerçeklere ve hukuka uygun açıklamalarına karşı kimi ülkeler açıklamalar yaptı. Bu ülkelerin hukuksuz açıklamalarını tümüyle reddediyoruz. Cumhurbaşkanımız, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la birlikte KKTC’nin Maraş bölgesinin açılmasına dair güçlü ve hukuka uygun iletiler verdi. Buna karşı çıkan ülkelerin söyledikleri, hukuka uygun değildir, yalnızca Rum-Yunan propagandasına dayanmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

“KKTC’nin Maraş açılımının ikinci basamağına dair BMGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz.” sözünü kullanan Çelik, bu açıklamanın Rum-Yunan ikilisinin temelsiz tezlerine dayandığını belirtti.

“Hukuka uygundur”

Ömer Çelik, “Maraş, açılmadığı ve askeri bölge ilan edildiği haliyle de KKTC toprağıdır. Maraş’a dair yürütülen açılım, mülkiyet haklarına hürmet çerçevesinde yürütülmektedir ve milletlerarası hukuka uygundur. BMGK kararları, mülkiyet haklarını ve egemenlik haklarını ihlal edemez. Gelinen noktada alandaki gerçekliğin göz arkası edilmesi sürdürülemez hale gelmiştir.” açıklamasını yaptı.

Maraş’ta mağduriyetlerin giderilmesinin gerekli olduğunu tabir eden Çelik, “Ada gerçeklerine ve hukuka uygundur. Memleketler arası toplum Ada’daki gerçeklikle yüzleşmeli, Türk tarafının âlâ niyetine karşın Rum tarafının tavrı nedeniyle iki kısımlı federal tahlilin artık seçenek olmadığını görmelidir. KKTC’ye yönelik haksızlıklara son verilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sunduğu yapan ve gerçekçi öneriyi desteklediklerini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Kıbrıs sıkıntısına dair yegane adil ve kalıcı tahlilin Türk halkının eşit egemenliği ve statüsüne dayalı bu tahlil olduğuna inanıyoruz. KKTC vardır ve var olacaktır. Cumhurbaşkanı’mızın kelamlarına karşı açıklama yapan BMGK, bu tutumuyla prestij kaybına uğramaktadır. Cumhurbaşkanı’mızın açıklamaları, barıştan ve hukuktan yana olan herkesin desteklemesi gereken açıklamalardır.”

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*