Aşı yaptırmayanlara PCR testi fiyatlı olacak

KKTC Başbakanı Ersan Saner, Kapalı Maraş’ın yüzde 3,5’luk kısmı için Başbakanlık altında Gazimağusa Belediyesinin de müdahil olacağı bir İcra Komitesi kurulacağını belirtti.

Maraş’ta bölüm süreçlerinin yapılması yahut mevcut konutlar ile yıkılan konutların durumunun da Bakanlar Kurulunca ele alındığını tabir eden Saner, kurulacak İcra Komitesi’nin bölgede yapılacak çalışmaların kıymetlendirilmesine karar vereceğini söyledi.

Saner, Maraş’ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde takas, tazminat, iade formülüyle eski mülk sahiplerinin KKTC egemenliği altında yaşamayı kabul etmeleri halinde gelmelerine ve bu bölgedeki Kıbrıs Vakıflar Yönetimi (EVKAF) mallarının da Evkaf Dairesinin incelemesi sonucu kendi mallarına sahip çıkmaları prosedürüyle kıymetlendirilmesine karar verildiğini bildirdi.

Saner, COVID-19 salgınının tüm dünyayı önemli formda etkilediğine dikkati çekerek KKTC’nin de bundan nasibini aldığını lakin hadise sayılarında düşüşe geçildiğini, bugün 80’i lokal 94 hadise olduğunu anlattı.

Tüm ülkede 172 bin vatandaşa tek doz, 145 bin vatandaşa ise çift doz aşı yapıldığını belirten Saner, 15 gün içerisinde ikinci dozların tamamlanmasıyla toplam 217 bin KKTC vatandaşının çift doz aşılanmış olacağını lisana getirdi.

Saner, aşılı şahısların kapalı alanlara, bilhassa devlet dairelerine giriş çıkışlarının rastgele bir sürece tabi tutulmadan hür olacağını, aşısız vatandaşlardan ise devlet dairelerine girebilmek için 3 günlük PCR yahut antijen testi isteneceğini kaydetti.

Aşı yaptırmayanlara PCR testi fiyatlı olacak

Aşısız bireylerin PCR testlerinin fiyatlı olacağını açıklayan Saner, yapılacak aşılarla eylülde kesinlikle yüz yüze eğitimin başlayacağını söyledi.

Günlük ortalama 10-15 bin olan test sayılarının geçen hafta prestijiyle 25 bine çıktığını söz eden Saner, Acil Durum Hastanesi’nde tedavi gören 70, ağır bakımda ise 6 hasta bulunduğunu lisana getirdi.

Ellerinde 45 bin Sinovac aşısı bulunduğuna işaret eden Saner, 45 bin dozun 35 binlik kısmının ikinci doz aşı olarak kullanılacağını aktardı.

Türkiye’deki felaketzedelere takviye kampanyası

Saner, Türkiye’deki yangınların devam ettiğini ve bundan derin hüzün duyduklarını belirterek, her vakit ana vatan Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi.

Felaketzedelere dayanak için kampanya başlatılması konusunda da Bakanlar Heyetinde karar alındığını bildiren Saner, elde edilecek birikimlerle Türkiye’de düşünce yaşayan, felakete uğrayan vatandaşların yaraları sarılırken KKTC’nin de katkıda bulunmasını hedeflediklerini vurguladı.

Kampanya gelirlerinin şeffaf biçimde kamuoyuyla paylaşılacağını lisana getiren Saner, Türkiye’deki yetkililere birikimleri aktaracaklarını kaydetti.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*