Endüstriciler, Kanal İstanbul’a gümrüklü cep liman istiyor

Merve YİĞİTCAN

Temeli geçen hafta büyük tartışmalar eşliğinde atılan Kanal İstanbul projesinin merkezinde yer alan endüstriciler, proje çerçevesinde Sazlıbosna Barajı’ndaki geniş alana gümrüklü bir cep liman yapılmasını istiyor. Mevzuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Öz-Ar Özel Sanayi Bölgesi İdare Şurası Lideri Nazif Yavuz, kelam konusu cep limanın yapılması halinde endüstricinin lojistik masraflarının azalacağını, ihracatın da daha süratli gerçekleştirileceğini söylerken; birebir vakitte kent içine sıkışan endüstrinin bu bölgeye gelmesiyle trafiğin ve yerleşim yerlerinin rahatlayacağını, İstanbul’un yükünün hafifleyeceğini kaydetti. Öz-Ar Sanayi Bölgesi’nin, Teskoop Sanayi Bölgesi ile İstanbul’daki birinci sanayi bölgelerinden olduğunu söyleyen Yavuz, Sazlıbosna Barajı etrafında yaklaşık 40 milyon metrekarelik sanayi ve sanayi alanı olduğu bilgisini verdi.

Tüm projelerin merkezinde

Öz-Ar Özel Sanayi Bölgesi’nin kanal projesine kuş uçuşu 1 kilometre uzaklıkta olduğunu hatırlatan Yavuz, kanala yalnızca konut-arsa özelinde bakılmaması gerektiğini savunarak, şu sözleri kullandı: “Sanayiciler olarak ürettiğimiz malı dünyaya ihraç etmek istiyoruz. İhracat için de ulaşım çok kıymetli. Sazlıbosna Barajı bölgesinin, havalimanına yakınlığı çok kıymetli.

Birebir vakitte bölgeye TCDD tarafından yapılan yeni bir lojistik merkezi var, oradan Avrupa’ya eserlerimiz raylı sistemle gidebilecek. Yeniden Yavuz Sultan Selim Köprüsü temas yolları da bölgemizin içinden geçerek karayolu nakliyatını da kolaylaştıracak. Bölgemiz bütün projelerin merkezinde. İşte bu noktada bir de gümrüklü bir cep liman yapılması buradaki üretimin dünyaya ihraç edilmesini daha da kolaylaştıracak.”

İstanbul’un yükünü hafifletir

İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki sanayicilerin Ambarlı Limanı’na mahkum edildiğini tabir eden Yavuz, Ambarlı Limanı’na ulaşımın, Avcılar-Beylikdüzü anayolunda trafiği kilitlediğine dikkat çekerek, bu meselesinin hem sanayi hem de vatandaşları olumsuz etkilediğinin altını çizdi. Yapılacak bir cep limanın yalnızca bölgedeki sanayicileri değil tüm kenti rahatlatacağını savunan Yavuz, “Sadece trafik açısından da değil. Sanayi alanları Bağcılar’da, Esenler’de, İkitelli’de yani kentin içine sıkışıp kaldı. Cep limanla bu bölge cazibe merkezi olursa, İstanbul’un içine sıkıp kalmış üretim tesisleri de istekli olarak buraya taşınmış olacak” formunda konuştu.

‘Zaman tasarrufu sağlar’

Sazlıbosna Barajı yakınlarındaki en büyük sanayi alanlarından biri de TESKOOP Özel Sanayisi Bölgesi. TESKOOP İdare Konseyi Lideri Harun Tavukçuoğlu da, kanala gümrüklü bir cep liman yapılması halinde bunun bölge endüstrisi için çok değerli bir fırsat yaratacağını kaydetti. Burada yapılacak bir limanın, kapasitesi oranında evvel İstanbul ve sonra etraf limanlarının da iş yükünü azaltacağını savunan Tavukçuoğu, bu sayede İstanbul kent içi trafiğine de olumlu katkısı olacağını lisana getirdi. Tavukçuoğlu, kelam konusu cep liman yapıldığı takdirde, bölgedeki endüstriciler için vakit tasarrufu ve lojistik maliyetler açısından avantaj sağlayacağını vurguladı.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*