Filo kiralama şirketi Escar, 7 – 8 Temmuz’da halka arz oluyor

Filo kiralama dalının yüzde 91’lik oranla “en yüksek kontrat yenileme oranına” sahip şirketi Escar (Escar Turizm Nakliyat Ticaret A.Ş.), şirket hisselerinin yüzde 20,26’sının halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan müsaade aldı. 7 – 8 Temmuz 2021 tarihleri ortasında Borsa’da Satış metoduyla eşit dağıtım formunda talep toplamaya çıkacak şirketin halka arz fiyatı 15,00 TL olarak belirlendi. Sermaye artırımı ve ortak satış prosedürüyle gerçekleştirilecek halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 70’i şirketin büyüme amaçlarına bağlı olarak filonun geliştirilmesi için, kalan kısmı ise finansal borçların ödenmesi ve işletme sermayesinin güçlendirilmesi için kullanılacak.

İnfo Yatırım liderliğinde “En yeterli çaba aracılığı” ile gerçekleştirilecek halka arzda, Borsa’da “Sabit fiyatla talep toplama ve satış” sistemi uygulanacak. Şirket tarafından bir yıl, ortaklar tarafından ise 6 ay satmama taahhüdünün uygulanacağı halka arzda geri alım taahhüdü de veriliyor. Şirket, dağıtılabilir karının nakit ve bedelsiz hisse olarak dağıtılmasını da öngörüyor.

Türkiye’de 39,6 milyar liraya ulaşan operasyonel araç kiralama bölümünde yüksek kontrat yenileme oranına sahip olduklarını kaydeden Escar Genel Müdürü Nora Karakaş, “2020 yılında pandemi nedeniyle piyasada zorlanmalar yaşanmış olsa da sunduğumuz kaliteli hizmet sayesinde müşteri kaybı yaşamadık ve bunu da gelirlerimize yansıttık. Böylelikle, 2020 yılını 317,1 milyon TL gelir ve 78,3 milyon TL net kar ile kapattık. Şirketin bir evvelki yıl geliri 301,2 milyon TL ve net karı ise 26,5 milyon TL olarak gerçekleşmişti. Halka arzdan alacağımız güçle yolumuza istikrarlı bir biçimde devam edeceğiz” halinde konuştu.

2001 yılında ulusal ve memleketler arası kurumsal şirketlere filo kiralama hizmeti vermek gayesiyle kurulan Escar, bu yıl birebir vakitte 20. yaşını da kutluyor. “Yüksek müşteri memnuniyeti” vizyonu ile operasyonel araç kiralama dalına, “filoda mükemmeliyet (Fleet excellence)” anlayışını yerleştiren şirket olduklarına işaret eden Nora Karakaş, şöyle devam etti:

“Şirket olarak yalnızca uzun periyotlu araç kiralama hizmeti veriyoruz. Toplam 4.300 araçlık filomuz ve 210 adet kurumsal müşterimizle uzun yıllara dayanan ve itimat üzerine kurulan bağlantılarımız var. Bu da bizi her türlü kriz ve türbülanstan koruyor. Fleet excellence anlayışı bize dalda yüzde 91 ile “en yüksek kontrat yenileme” oranına sahip şirket unvanını da kazandırıyor.”

Operasyonel araç kiralama bölümü 40 milyar TL’ye yaklaştı

Şirketlerin en değerli maliyet kalemlerinden biri, bünyelerinde bulundurmak zorunda oldukları araç filolarından geliyor. Bilhassa son üç yılda araç fiyatlarının yükselmesi, kaza, tamir – bakım, kasko – sigorta masraflarının artması nedeniyle şirketlerin büyük çoğunluğu bu hizmeti filo kiralama şirketlerinden alma yoluna gitti. Bu ivme ile epeyce kıymetli bir pazar haline gelen operasyonel araç kiralama dalı, regülasyonlar ve pandemi nedeniyle bir ölçü küçülme yaşasa da yatırımlarına devam etti. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) bağımsız araştırma şirketi Nielsen’e yaptırdığı araştırmaya nazaran, operasyonel araç kiralama kesimi 2020 yılında Türkiye’de satılan yeni arabaların yüzde 9,4’üne denk gelen 57 bin 500 adet aracı satın alarak filosuna kattı. Birebir devirde, kesimin faal büyüklüğü 39,6 milyar lira oldu. Geçtiğimiz yıl pandemi şartları nedeniyle 2019 yılına oranla dal bir ölçü küçülse de, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan çekinenlerin de tesiriyle kesim küçülmesi yüzde 5,6’da kaldı. Geçtiğimiz yıl bölümün filosunda bulunan araç sayısı ise 263 bin adet olarak gerçekleşti.

Raporda yer alan bilgilere nazaran, 2020 yılında Türkiye’deki operasyonel kiralamaların yüzde 52,2’sini 30- 42 ay vadeli mukavelelerin oluşturduğu görüldü. İkinci olarak en çok tercih edilen operasyonel kiralama müddeti yüzde 18,3 ile 43 ay ve üzeri mukaveleler olurken, 18-30 aylık kontratlar yüzde 17,9 oranında tercih edildi.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*