Fitch, Coca Cola İçececek’in görünümünü yükseltti

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli ve Lokal Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ve Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu ‘BBB-‘ olarak teyit etti. “Durağan” olan kredi notlarının görünümünü ise “pozitif”e yükseltti.

Fitch’in not görünümüyle ilgili yaptığı değişiklik, CCI’in 2020 yılında devam eden operasyonel karlılığında ve finansal profilindeki güzelleşmeyi yansıtıyor. CCI’in kredi notu ile ana pazarlarındaki önder pozisyonu, şirketin güçlü finansal profili ve meşrubat kesiminin sağlam yapısı ile desteklenmeye devam ediyor.

Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, Fitch değerlendirmesiyle ilgili yaptığı açıklamada “Pandemi devrinde krize süratli bir biçimde karşılık vererek, öngörülerimizin de ötesinde bir muvaffakiyet yakaladık. Kredi notumuzun yatırım yapılabilir düzeyde kalmasında çalışanlarımızın katkısı çok büyük. Çalışanlarımız pandemi devrinde faaliyetlerimizin devamını sağlayan en kıymetli öge oldu. Bu süreçte müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve toplumumuz için bedel yaratmaya devam ettik” diye konuştu. Başarır, “Türkiye dahil 10 ülkede 400 milyonun üzerinde tüketiciye hizmet veren bir şirket olarak müşterilerden tüketicilere, çalışanlarımızdan toplumun geneline kadar tüm paydaşlarımız için yarar sağlamaya devam ediyoruz” dedi.

CCI en düzgün performans gösteren şirketlerden biri oldu

Fitch, Coca-Cola İçecek’in kredi notunun yükseltilmesine dair açıklamasında şu tabirlere yer verdi: “Şirket, pandemi müddetince alkolsüz içecek şişeleyicileri ortasında, küresel manada en güçlü performanslardan birini sergiledi. Şirketin güçlü faaliyet marjı ve disiplinli işletme sermayesi idaresi ile desteklenen sağlıklı nakit akışı, derecelendirmeyi etkileyen faktörlerin başında geldi.
Potansiyel döviz risklerine karşı doğal korunmayı artıran temkinli finansal siyaseti da tesirli oldu.” Açıklamada, The Coca-Cola Company ile olan stratejik münasebetin de olumlu bir faktör olduğuna dikkat çekildi.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*