Güne başlarken iktisat ve piyasaların gündemi (5 Temmuz 2021)

Yurt içinde haziran ayı enflasyon verisi ve Kabine toplantısı izlenirken yurt dışında ise ABD piyasaları Bağımsızlık Günü nedeniyle kapalı olacak.

..::PİYASALARDA SON DURUM::..

Döviz: Kritik enflasyon verisi öncesinde döviz kurları geçen hafta olduğu üzere yeni haftanın birinci gününde de sakin seyrediyor. Geçen hafta boyunca 8,65-8,70 aralığında hareket eden dolar/TL, bu sabah 8,68 civarında işle görüyor. Euro/TL ise 10,30’un çabucak üzerinde yatay.

Piyasalar: Asya borsalarının birden fazla, ekonomik toparlanmanın devam ettiğine işaret eden ABD tarım dışı istihdam verisinin akabinde Cuma günü rekor düzeye yükselen global pay senedi piyasalarını izleyerek Japonya hariç bugün primli seyir izledi. Japonya’nın Nikkei endeksi olimpiyatlara iki hafta kalmışken COVID-19 olaylarında yaşanan artışın akabinde yüzde 0,5 geriledi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi Tayvan
borsasındaki yüzde 1’lik artış öncülüğünde yüzde 0,3 yükseldi.

Petrol fiyatları, OPEC+ kümesinin mutabakata varamamasını takiben yatırımcılar ve işlemciler görüşmeleri yakından takip ederken Brent ham petrolünün arka arda dört gündür elde ettiği kazanımların akabinde gerilemesiyle düştü. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,5 düşüşle 75,80 doların çabucak altında.

Altın fiyatları, Fed’in faiz oranlarında beklenenden erken artışa gidebileceğine dair kaygıların yatışmasıyla iki haftanın en yüksek düzeyinin altında güçlü seyrederken piyasalar Fed’in Çarşamba yayımlanacak tutanaklarını takip edecekler. Altının spot piyasadaki ons fiyatı geçeb cuma günü 1.794 dolarda 18 Haziran’dan beri en yüksek düzeyini görmesinin akabinde bugün 1.787 dolarda düzeyinde.

.::TÜRKİYE VE DÜNYADAN HABERLER::.

ABD Merkez Bankası(Fed) Lideri Jerome Powell’in Fed’in kendi dijital parasını geliştirmesi gerekip gerekmediği konusunu pahalandıran bir çalışma dokümanı hazırlanması planını açıklamadan evvel Coinbase CEO’su ile bir ortaya geldiğini açıklandı.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly, son 3 aydaki istihdam büyümesi ortalamasının ABD’de istihdamın 2022 yılı sonuna kadar kriz öncesi düzeylere geri gelebileceğine işaret ettiğini söyledi.

ABD’de Temsilciler Meclisi Dış Bağlantılar Komitesi’ndeki Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeler, Çin karşısında ABD’nin rekabet gücünü artırmayı ve Pekin’e insan hakları konusunda baskı yapılmasına yönelik tasarıda muahedeye varamadılar.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Lideri Klaus
Knot, Avrupa’da yükselen enflasyonun süreksiz olmayabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan Güç Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, Nisan 2022’de sona erecek olan OPEC+ küresel arz anlaşmamasının uzatılması gerektiğini söyledi.

GÜNÜN AJANDASI

Haftanın birinci gününe yurt içinde değerli bir bilgiyle başlanacak. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) enflasyon sayılarını açıklayacak. Piyasa anketlerde, haziran ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 1,50 civarı artış kaydetmesi bekleniyor. Böylelikle son bir yıllık enflasyon iddiası de yüzde 17 olarak tahminleniyor. Tüketici fiyatları mayıs ayında aylık yüzde 0,89, yıllık yüzde 16,59 artış göstermişti.

TÜİK tıpkı saatte Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksini de açıklayacak.

ABD piyasalarının “Bağımsızlık Günü” nedeniyle tatil olduğu günde yurt dışında hizmet bölümü PMI dataları takip edilecek. ABD dışındaki tüm ülkelerde datalar gün uzunluğu sırasıyla açıklanacak.

Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı İnanç Endeksi açıklanacak (11.30). Endeks Haziran’da 28,1 puan ile son 3,5 yılın en yüksek düzeyine çıkmıştı.

Japonya Merkez Bankası Lideri (BoJ) Haruhiko Kuroda, bankanın üç aylık bölgesel şube müdürleri toplantısının başlangıcında kısa bir konuşma yapacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Kontrol Heyeti Lideri Andrea Enria (19.00) ve Lider Yardımcısı Luis de Guindos (20.00), öteki konuşma yapacak yetkililer olacak.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*