Jeotermal elektrik kapasitesi 10 yılda 100 kat arttı

Türkiye’de jeotermal güçten elektrik üretim kapasitesi son 10 yılda 100 kat artış kaydetti. Jeotermal Güç Derneği (JED) Lideri Ali Kındap, Türkiye’de jeotermal güçten elektrik üretim kapasitesinin geçen yılın sonunda 1650 megavat düzeyine ulaştığını bildirdi.

Türkiye’nin jeotermal güç potansiyelinin daha fazla kullanılması için farkındalığın artması gerektiğini belirten Kındap, “Türkiye’nin jeotermal güçten elektrik üretim potansiyelinin 3 bin 500 megavat düzeyinde olduğu iddia ediliyor.” dedi.

Mevcut elektrik üretim kapasiteyle Türkiye’nin dünyada dördüncü sırada yer aldığını aktaran Kındap, dünyada jeotermal gücün, başta ısıtma olmak üzere, soğutma, kurutma, turizm, sıhhat tesisleri, seracılık, kültür balıkçılığı ve madencilik alanlarında kullanıldığını anlattı.

Jeotermal gücün 78 ülkede, ısıtma ve soğutma uygulamalarında, 24 ülkede ise elektrik üretim gayeli kullanıldığı bilgisini paylaşan Kındap, şöyle konuştu: “Jeotermal gücün dünyada konseyi elektrik kapasitesi 15 bin 950 megavata ulaştı, 2025’te bu kapasitenin 20 bin megavata ulaşması öngörülüyor. Türkiye’de özel dal yatırımları ve devlet siyasetleri sayesinde jeotermal güçten elektrik üretim kapasitesi son 10 yılda 100 kattan fazla artarak geçen yıl sonunda 1650 megavat düzeyine ulaştı. Türkiye bu alanda dünyada en süratli büyüyen ülkelerden biri oldu. Güçte dışa bağımlılığı azaltmada jeotermal güç düzgün bir alternatif. Türkiye’nin neredeyse her bölgesi jeotermal güç açısından yüksek potansiyele sahip bulunuyor.”

Kaynağın güce dönüşümü yüzde 95’in üzerinde

Kındap, jeotermal gücün öbür yenilenebilir güç kaynaklarla karşılaştırıldığında kesintisiz elektrik üretimi yapabildiğini tabir ederek, “Jeotermalden elde edilen kaynağın güce dönüşümü yüzde 95 ve üzeri bir oranda gerçekleşir. Jeotermal güç arkasında atık bırakmaz, endüstriyel bir atık idaresi gerektirmez.” değerlendirmesinde bulundu.

Jeotermal gücün, elektrik üretimi, balıkçılık, seracılık, besin kurutma, termal turizm ve bölgesel ısıtma-soğutma üzere 15’ten fazla entegre ve direkt kullanım alanı olduğunu belirten Kındap, üretimin devamlılığına imkan sağlayan jeotermal güçte yangın, patlama ve zehirleme riski de olmadığını lisana getirdi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Lideri Ziya Altunyaldız da jeotermal saha gezisi sonrası yaptığı değerlendirmede, son devirde ülke gündemlerinin birinci sıralarında iklim değişikliği ve global ısınmanın geldiğini vurgulayarak, “İklim değişikliğinin yıkıcı tesirlerine dur denilmemesi durumunda, 2030 yılına kadar global ısınmanın yıllık maliyeti 300 milyar dolar, 2030’dan 2050’ye kadar ise 500 milyar dolar olacağı varsayım ediliyor.” diye konuştu.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*