Kamu dayanakları için son hafta

Hüseyin GÖKÇE

Türkiye’nin dış ticarette açık verdiği kritik eserlerin Türkiye’de üretilerek bu yolla cari açığın azaltılmasını öngören Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Programına dahil olan Üretimde Yapısal Dönüşüm Programına müracaatlar 1 Ağustos’ta sona erecek. Bu kapsamdaki öbür program olan mobilite kesiminde de mutlaklaşmış müracaatlar 31 Temmuz prestijiyle son bulacak. KOSGEB’in sıkıntı durumda olup ciro kaybı yaşayan işletmelere 75 bin liraya kadar takviye verdiği Süratli Takviye Programı kapsamındaki müracaatlar ise 6 Ağustos’ta sona erecek.

Mutlaklaşmış müracaatların 31 Temmuz’da sona ereceği mobilite bölümünde, toplam 152 eserin desteklenmesi öngörülüyor. Bu eserlerde Türkiye 2015-2019 yılları ortasında 9.3 milyar dolar dış ticaret açığı vermişti.

Mobilite davetinde; Otonom yahut Yarı-Otonom Konsept Araçlar, Şoför Takviye ve Güvenlik Teknolojileri , İleri Gereç Teknolojileri, Batarya ve Güç İdare Teknolojileri ile Yeni Jenerasyon İleri Kablosuz ve Taşınabilir Teknolojiler olmak üzere 5 ana başlıkta takviye verilecek.

Takviye kapsamındaki 152 kalem eser ortasında ise dizel traktör motoru, su türbinleri, sivil hava taşıtları için turbojet, motorlu taşıtlar için soğutucu ve dondurucu aygıtlar, yangın söndürme aygıtı, sivil hava taşıtları için akümülatör şarj ediciler, lityumlu piller, imajlı telefon aygıtları, demiryolları için sinyalizasyon kumanda aygıtları, ambulans (dizel, yarı dizel), kara taşıtları vites kutuları yer alıyor. Üretimde Yapısal Dönüşüm Programı, temel olarak makine kesimine ilişkin eserlerin ve tüm kesimler için kıymetli olabilecek kritik hammaddelerin üretimi öngörüyor. Program kapsamında; harp silahlarına ilişkin mermi ve mühimmat, forklift, kahve makinesi, yürüyen merdiven üzere 149 esere, 4 kümede 29 yenilikçi teknoloji alanın kapsamında dayanak verilecek.

Vergi muafiyeti, faiz-kar hissesi dayanağı ve KDV iadesi sağlanıyor

Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Programı kapsamında yatırımlara, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi patron payı takviyesi, gelir vergisi stopaj takviyesi, faiz ve kâr hissesi dayanağı, KDV iadesi, güç takviyesi veriliyor. Yatırım Proje Bazlı Dayanak kapsamına dahil olursa, nitelikli işçi dayanağı, sermaye dayanağı ve kamu alım garantisi takviyesi sağlanıyor.

KOSGEB ödemeleri 2024’te başlayacak

KOSGEB’in güç durumda olup ciro kaybı yaşayan işletmelere 75 bin liraya kadar dayanak verdiği Süratli Takviye Programı kapsamındaki müracaatlar 6 Ağustos’ta sona erecek. Takviyenin geri ödeme süreci, 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecek. Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacak. KOSGEB’in bu dayanağından 2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında bir kuruş dahi gelir kaybı olan işletmeler yararlanabilecek. Gelir kaybı kriterinde 2019 yılı toplamı ile 2020 toplamı yani 12 aylık periyodu dikkate alınacak.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*