LGS tercih müracaatları başladı

Ulusal Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihan sonucuna nazaran yapılacak lise tercihleri bugünden itibaren 16 Temmuz saat 17.00’ye kadar alınacak.

Öğrenciler, Ulusal Eğitim Bakanlığının kullanıma açtığı tercih robotunu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem vilayet hem de ülke seviyesinde okul listelerini ve okullarla ilgili ayrıntılı bilgileri görebilecek. Robotta okul cinsleri, vilayet, ilçe ve 2020’ye ilişkin yüzdelik dilimlerine nazaran arama yapılabiliyor.

Merkezi yerleştirmede 10 tercihte bulunulabilecek
Merkezi yerleştirme, merkezi imtihanla öğrenci alan fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları/proje okulları ile mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi imtihan puanı üstünlüğüne nazaran yapılacak. Öğrenciler imtihanla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek.

Lokal yerleştirme nasıl yapılacak?

Kılavuza nazaran, “8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı” kriteri merkezi yerleştirme ve mahallî yerleştirme kriterlerinden çıkartıldı.

İmtihanla öğrenci alan okullarda merkezi imtihan puanının eşitliği halinde yerleştirme, sırasıyla Okul Muvaffakiyet Puanı (OBP) üstünlüğü, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Muvaffakiyet Puanı (YBP) üstünlüğü, tercih önceliği ve öğrencinin doğum tarihine nazaran yaşı küçük olana bakılarak yapılacak.

Lokal yerleştirmede ise okulların tipi, kontenjanı, bulundukları yere nazaran oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri ve okul muvaffakiyet puanları üzere kriterler göz önünde bulundurulacak.

Tüm öğrenciler lokal yerleştirme tercihi yapacak

Öğrenciler, merkezi imtihan puanı ile öğrenci alan okullar, lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç kümede tercih yapabilecek.

İmtihana giren ve merkezi imtihan puanına sahip öğrenciler dahil tüm öğrenciler mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi imtihanla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek imtihanı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt sürecini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaklar.

Merkezi imtihana girmeyen öğrenciler ise lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki kümede tercih yapabilecek.

Birinci ekran lokal yerleştirme için açılacak

Öğrenciler, birinci olarak mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapabilecek. Lokal yerleştirmede, tercihlerden birinci 3 okul kayıt alanından olmak üzere en fazla 5 okul tercih edilebilecek.

Tercihlerde, tıpkı okul cinsinden (Anadolu lisesi, mesleksel ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Lokal yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt sürecini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi imtihanla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla 10 okul, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere 20 okul tercihinde bulunabilecek.

Lokal yerleştirme tercih ekranındaki “yeşil” renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları, “mavi” renk komşu kayıt alanında yer alan okulları, “kırmızı” renk ise vilayet içindeki başka kayıt alanları ile vilayet dışındaki kayıt alanlarını işaret edecek.

Nakiller iki devir sürecek

Geçen yılki LGS yerleştirmelerinde iki periyotta yapılan yerleştirmeye temel nakiller, bu yıl da iki periyotta gerçekleştirilecek. Her periyotta, merkezi imtihan puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, mahallî yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Mahallî yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve birinci yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye temel nakil tercih devirlerinde kayıt alanından okul ve farklı cins tercih etme mecburiliği bulunmayacak. Lakin, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye temel nakil tercihlerinde birinci 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek.

Tercihlerde tıpkı okul çeşidinden en fazla 2 okul seçilebilecek.

Sonuçlar 26 Temmuz’da açıklanacak

Bakanlığın takvimine nazaran, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt süreçleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve süreçleri ile kayıtları bugünden itibaren 16 Temmuz’a kadar tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt sürecini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih mühleti içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

Yerleştirme sonuçları, 26 Temmuz 2021 tarihinde “http://www.meb.gov.tr” adresinden ilan edilecek.

2 bin 91 liseye merkezi imtihan puanıyla öğrenci alınacak

Türkiye genelinde 2 bin 91 liseye merkezi imtihan puanına nazaran öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, imtihanla öğrenci alan okullara toplam 177 bin 500 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 59 bin 216, fen liselerine 37 bin 190, toplumsal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 982, mesleksel ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 970 kontenjan ayrıldı.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*