Manavgat yangını şimdi denetim altına alınmadı

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangına, etraf vilayetlerdeki takımların de takviyesiyle karadan ve havadan müdahale ediliyor.

Kavaklı, Sarılar, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki ormanlık alanda, şimdi belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı.

Bunun üzerine bölgeye çok sayıda takım sevk edildi.

Yangın, 12 vilayetten gönderilen 19 helikopter, 103 arazöz, 6 dozer, 1 uçak ve 412 orman personeliyle denetim altına alınmaya çalışılıyor.

İlçenin Kalemler Mahallesi Sevgililer mevkisindeki yangında meskenlerinde olanlar, görevlilerce araçlara bindirilerek alandan uzaklaştırıldı.

Yangında, kimi meskenlerin ziyan gördüğü, hayvanların telef olduğu belirtildi.

Traktörlerle bölgeden uzaklaşanların yaşadığı panik anları ise kameralara yansıdı.

Yangını denetim altına alma çalışmaları sürüyor.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, rüzgarın tesiriyle yayılan yangına havadan ve karadan müdahalenin ağır formda sürdüğünü söyledi.

Tehdit altında bulunan 4 mahallenin tahliye edildiğini aktaran Yiğit, şu ana kadar tarım ve sera alanlarının ziyan gördüğünü bildirdi.

Yiğit, mahallelerdeki vatandaşların inançlı bölgeye alındığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Söz konusu mahallelerde mahsur kalan vatandaşlarımız var. AFAD, jandarma ve itfaiye takımlarımız, kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Isparta, Burdur, Konya üzere etraf vilayetlerden itfaiye takımları de yangına müdahale ediyor. Yangına aktif biçimde müdahale ediliyor. Can kaybı kelam konusu değil. Poyrazın tesiriyle yangın şimdi denetim altına alınmadı. Rastgele bir sıçrama olduğunda o bölgelere de anında müdahale ediliyor.”

Kent merkezindeki yangınların denetim altına alındığını fakat mahallelerdeki yangınların şimdi denetim altında olmadığını belirten Yiğit, “Tüm gruplarımız vazifesinin başında. Hastanelerin boşaltıldığı yanlışsız değil, yalnızca teyakkuzdalar. Trafikte yoğunluk oluşturmamak hedefiyle Manavgat’a seyahat etmemelerini istiyoruz.” sözünü kullandı.

Yangının kıyı bölgesine uzak bir yerde olduğunu kaydeden Yiğit, “Yangın, turizm bölgesine uzak bir bölgede, turizmi olumsuz etkileyecek bir durum kelam konusu değil.” dedi.

“Yangının 4 noktada birden çıkması düşündürücü”

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek de bugüne kadar bu türlü bir yangın görmediğini lisana getirdi.

Tüm kurumların iş birliği içinde yangına müdahale ettiğine dikkati çeken Böcek, “Çok şükür can kaybımız yok. Yangının 4 farklı noktada birden çıkması açıkçası düşündürücü, kundaklama kuşkularını akla getiriyor. Lakin bununla ilgili net bilgi yok. Önceliğimiz can ve mal kaybı olmadan yangını denetim altına almak.” diye konuştu.

AFAD’dan açıklama

AFAD, Antalya’nın Manavgat ilçesinde meydana gelen yangına ait açıklama yaptı. AFAD’ın resmi internet sitesinden “saat 16.00 itibarıyla” vurgusuyla yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya Manavgat ilçesi Yeniköy mevkiinde ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Yangına havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz ve 2 dozer misyon yapmaktadır.

Sıhhat Bakanlığı tarafından bölgeye 7 ambulans, 2 UMKE ve 1 taşınabilir komuta aracı sevk edilmiştir.

Antalya AFAD Müdürlüğü’nden 3 araç ve 11 işçi bölgede görevlendirilmiştir. Ayrıyeten Isparta, Burdur, Konya, Karaman ve Mersin vilayetlerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 10 arazöz ve 3 itfaiye aracı bölgeye sevk edilmiştir.

Yeniköy, Kalemler, Evrenseki ve Çolaklı mahallelerinde, yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan meskenler tahliye edilmektedir. Kırsal kesimde bulunan birtakım ahırların yandığı bilgisi alınmıştır.”

53 kişi dumandan etkilendi, bir sürücü ağır yaralı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Şu ana kadar 53 kişi dumandan etkilenmiş durumda. Maalesef bir arazözümüz devrildi, sürücümüzün durumu ağır.” dedi.

Pakdemirli, “Biliyorsunuz Hatay’daki yangının sebebi ve müsebbipleri neredeyse bir sene sonra muhakkak oldu. Bu da bu türlü bir şey olabilir.” diye konuştu.

Diğer bir alanda çıkan orman yangını denetim altına alındı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde, diğer bir alanda çıkan orman yangını havadan ve karadan yapılan müdahaleyle denetim altına alındı.

Kavaklı Mahallesi’ndeki ormanlık alanda, şimdi bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Yangın, orman bölge ve itfaiye takımlarının havadan ve karadan müdahalesiyle denetim altına alındı.

Bölgedeki soğutma çalışması devam ediyor.

Vilayet sıhhat Müdürü: Rastgele kamu ya da özel hastane tahliye edilmedi

Antalya Vilayet Sıhhat Müdürü Ünal Hülür, Manavgat ilçesindeki orman yangınından ötürü rastgele bir kamu ya da özel hastanenin tahliye edilmediğini söyledi.

Hülür, Manavgat’ta çıkan orman yangınlarından etkilenerek hastanede başvuranlardan 6 kişinin taburcu edildiğini ve yangını denetim altına alma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Antalya’nın Manavgat ilçesinde meydana gelen orman yangını sebebiyle rastgele bir kamu ya da özel hastane tahliye edilmemiştir.” tabirini kullandı.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*