Memur ve emeklilerin artırım oranı muhakkak oldu

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren haziran ayı enflasyon verisi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı sayılara nazaran haziran enflasyonu beklentilerin üzerinde artışla yüzde 1,94 yükselirken yıllık enflasyon da yüzde 17,53 düzeyine geldi. 6 aylık enflasyon ise yüzde 8,45 olarak belirlendi.

Böylelikle memur, memur emeklisi, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yılın ikinci yarısı için enflasyon farkı nedeniyle artırım oranı aşikâr oldu.

Memurlar temmuz ayında maaşlarına yüzde 5,45 enflasyon farkı alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin artırım oranı da 6 aylık enflasyon olan yüzde 8,45 olacak.

Enflasyon sayıları fiyat, maaş ve aylıklara yapılacak artırımda belirleyici olurken; Kamu Vazifelileri Hakem Konseyi, memur ve memur emeklileri için 2021 yılında 3+3 artırım kararı vermişti.

Sendikalar yüzde 20 artırım istedi

Enflasyon verisi, kamudaki 700 binden fazla çalışanın fiyatlarına 2021-2022 yıllarında yapılacak artırımın belirleneceği Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’nde de dikkate alınacak.

Bu periyotta ortak talepler belirleyen Türk-İş ve Hak-İş, kamu personelinin en düşük brüt fiyatının öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini, 2021-2022 devrinde birinci 6 ay yüzde 20, başka 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah hissesi talep etmişti.

Patron teklifini iletecek

Artırım görüşmelerinde patronu temsil eden Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Kesimi Kamu Patronları Sendikası (TÜHİS), personel bölümünün taleplerini bu yılın birinci 6 aylık enflasyon sayısını dikkate alarak kıymetlendirecek. Patron kısmı, bu doğrultuda hazırlayacağı artırım teklifini emekçi tarafına sunacak.

TÜHİS’in teklifini sunmasının akabinde hareketlenecek artırım pazarlığının temmuz ayının ortasında sonuçlanması bekleniyor.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*