New York borsası karışık seyirle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi, 300 puanın üzerinde bedel kaybetti ve yüzde 0,92 azalarak 34.792,67 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,46 azalışla 4.402,68 puana gerilerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,13 artışla 14.780,5 puana yükseldi.

Özel bölüm istihdam verisinin beklenenin altında gelmesinden sonra güne düşüşle başlayan endeksler, gün içerisinde karışık bir seyir izledi.

ABD’de bugün açıklanan bilgilere nazaran, özel dal istihdamı temmuz ayında 330 bin kişi arttı. Artışa karşın piyasa beklentilerinin çok altında kalan özel bölüm istihdamının 695 bin artması öngörülüyordu.

Analistler, temmuz ayı datalarının istihdam artış suratında ikinci çeyrekte bariz bir yavaşlama olduğunu gösterdiğini belirtti.

Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi ise temmuzda aylık 4 puan artışla 64,1 kıymetini alarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıktı.

Makroekonomik datalardan gelen karışık sinyallerin yanı sıra ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerin ekonomik görünüm ve para siyasetine ait değerlendirmeleri de piyasalar üzerinde tesirli oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lider Yardımcısı Richard Clarida, katıldığı bir aktiflikte, Fed’in ekonomik amaçlarına gelecek yılın sonuna kadar ulaşmasını ve 2023’te faiz oranlarını artırmaya başlamasını beklediğini tabir etti.

Öte yandan, COVID-19 salgınının ekonomik görünümü yavaşlatacağına ait kaygılarla bugün yüzde 1,13 düzeylerine kadar gerileyen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,18 düzeyinde dengelendi.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*