Petrol fiyatları salgın kaygısıyla baskılanıyor

Berent petrol fiyatları 74 doların çabucak altındaki hareketlerini bugün de sürdürüyor. Dün 73,90 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 73,79 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.30 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,27 azalışla 73,59 dolardan süreç gördü. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 71,67 dolardan alıcı buldu.

Salgın kaynaklı talep tasalarının yanı sıra Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin ağustos prestijiyle petrol üretimlerini 400 bin varil artırma kararının da fiyatlara olumsuz yansımasının akabinde petrol, hafta kapanışı öncesinde 70 dolar düzeyinin üzerine tutundu.

Öte yandan, COVID-19salgınında Delta varyantının bilhassa aşılamanın aksadığı bölgelerde yayılması global iktisat ve petrol talebindeki büyümeye ait tasa yaratmaya devam ediyor.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) Yöneticisi Rochelle Walensky Kovid-19 virüsünün Delta varyantının, aşılama oranı düşük bölgelerde süratle yayıldığına, yeni hadiselerin yaklaşık yüzde 83’ünde virüsün bu tipinin görüldüğüne işaret etti.

Brent petrolde teknik olarak 73,55 ile 73,79 dolar aralığının direnç, 73,31 ile 73,07 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Paylaşarak Destek Ol!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*